2nd Area Liberations Results

The complete 2nd area liberation results can now be viewed in the 2017 results section congratulations to the following area lib winners ;

Sect B & Pt A      K Glass                                 Windsor Social

Sect C                 G & M Atcheson                    Ligoniel

Sect D                Gregg Bros & McCandless    Titanic

Sect E & Pt A     Rafferty & Toman                  Gilford

Sect F                Gordon Bros & Son               Killyleagh Central

Sect G               G Murphy                               Millvale

Sect H               Jay Walsh                              Strabane

1st Area Liberation Results

The results for all the area liberations can now be viewed in the 2017 results section congratulations to the following area winners ;

Sect B & pt A      J & M Milliken  Rasharkin

Sect C    M & T Griffiths    Eastway

Sect D    R & J Conlane    Kingswood

Sect E & Pt A   A Craig    Laurevale

Sect F  J Hall & Son   Harmony

Sect G   Sands & Rice   Ballyholland

Sect H   J Quigley & Son   Amelia Earhart

Area Liberations Sunday 16th July 2017.

Sunday 16th July 2017.

Any changes to the proposed liberation times we will update.

Section F Navan 09:15 Confirmed.

Section B and top half of section A Mullingar liberated at 10 am

Section H Mullingar liberated 10.15 am

Section C Mullingar liberated at 10.45 am  light west

Section D Mullingar liberated at 11.30 am

Section E and bottom half of A Tullamore  liberated at 12.15

Section G Tullamore liberated at 11.45 am

 

Area Liberations Race Marking.

Race marking for this weekends area liberations will take place on Saturday evening 15th July for possible liberations on Sunday.

Any clubs not racing this weekend please inform the secretary to cancel your clubs collection. 

Old Bird Claims

Sect Old Bird Fanciers ( subject to checking )  for 2017 ,

Sect A  G & S Smith Cookstown 552 pts

Sect B  A Darragh Cullybackey 389 pts

Sect C  D McElhone  Eastway  435 pts

Sect D  I Rollins & Son  Hills & Maze 510 pts

Sect E  D Calvin  Bondhill  474 pts

Sect F  C Healy  Killyleagh Central  535 pts

Sect G  R Williamson Newry & District  534 pts

Sect H  R Witherow  Limavady  508 pts

we require any  better claims for the above sections

Claims for Champion Old Bird we have only received  claims from the following Sections  ; A , D , E , F , G and H we need claims for B and C

we require claims for the following ;

B Fox Trophy ; for highest position obtained by any NIPA official Committee Member or Club delegate in the Old Bird National.

Scania Trophy ; Best Average in the Classic and Old Bird National  ; Russell Bros Dromara 879.36 ypm

Surgenor Trophy ; best average 2nd Talbenny ,Bude and Penzance; R Williamson Newry & Dist 1485.191 ypm

 

Old Bird Trophys

Anyone wishing to claim for any Old Bird Award would they please send in these claims as soon as possible and before the Young Bird season commences , would all members please return any trophys in good condition that they hold also before the Y B season commences